Piete na pilskim ekranie

Sala kina „Koral” w Pile Foto: Andrzej Niśkiewicz

Choć do 120 rocznicy urodzin Elfride Alicie Kuhr pozostało jeszcze kilka miesięcy, to jest już obraz filmowy słynnej mieszkanki dawnego Schneidemühl, pieszczotliwie zwanej Piete. 13 grudnia w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile odbyła się premiera filmu pt. „Piete Kuhr” w reżyserii Pawła Różyckiego, a zrealizowanego przez TV Asta oraz Stowarzyszenie Edukacji Medialnej i Filmowej.
Latem tego roku Ewelina Wyrzykowska na kanwie dziennika dziewczynki przygotowała spektakl teatralny „Tańcząc w rytmie wojny”. Wzbudził on spore zainteresowanie wśród mieszkańców miasta i okolic, a przez to wystawiany był wielokrotnie. Hanna Paluszkiewicz - uczennica Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica odtwarzając rolę Piete zjednała sympatię widzów.
Reżyser filmu zawarł w swym dziele fragmenty widowiska scenicznego. Wizerunek Piete uzupełniają liczne fotografie archiwalne oraz wypowiedzi ekspertów odnoszące się do jej relacji rodzinnych, koleżeńskich, towarzyskich i okoliczności, w których żyła.

Więcej na ten temat przeczytać można TU

NTSK Piła